Microsoft opracował własną wersję Linuxa

Współczesne czasy to ogólny triumf systemu Linux, zwłaszcza jeśli będziemy pamiętać, że Android także należy do tej rodziny. Ale żeby tak bezpośrednio Microsoft...?

Dystrybucja Linuxa opracowana przez Microsoft (jejku, jak to zdanie fajnie brzmi), nosi nazwę Azure Cloud Switch i – jak sama nazwa wskazuje – została opracowana jako system operacyjny łączący różne platformy i sieciowe bazy danych. Microsoft wprost przyznaje, że ACS bazuje na Linuksie, a równocześnie tłumaczy, z jakich powodów zdecydował się na jego opracowanie i udostępnienie.

Jak wyjaśnia Kamala Subramanian, główna „architekt” działu Azure Networking w firmie Microsoft, chodzi o potrzebę integracji i współdziałania wielu różnych rodzajów oprogramowania i wielu różnych urządzeń sieciowych w taki sposób, by mimo przeszkód tworzyły one sprawnie działającą sieć (chmurę). System Azure Cloud Switch został także opracowany po to, by umożliwić Microsoftowi znacznie szybsze testowanie oprogramowania sieciowego, jego debugowanie i naprawianie błędów. Jego zaletą jest też skalowalność i umiejętność dodawania i dostosowywania określonych funkcji do potrzeb poszczególnych centrów danych i sieci komputerowych.

Jedyne, czego Microsoft nie wyjaśnia, to powód, dla którego postanowił opracować ACS jako jedną z dystrybucji systemu Linux. Nie ulega jednak wątpliwości, że Satya Nadella kieruje Microsoftem w naprawdę otwarty sposób – jeśli najkrótsza droga prowadząca do celu wydaje się może nieco szokująca, to nie stanowi to dla niego problemu. I chyba właśnie dzięki temu możemy pisać o Linuksie opracowanym przez Microsoft. Linuksie opracowanym przez Microsoft… Linuksie… Niesamowite! 😉

Źródło: microsoft.com