Coraz mniej nowych PC na rynku

Coraz mniej nowych PC na rynku

Według analityków z Gartnera, w trzecim kwartale bieżącego roku wprowadzono na rynek 73,7 miliona komputerów PC, a więc odnotowano 7,7-procentowy spadek w porównaniu do analogicznego kwartału rok temu. Szczególnie ucierpiały desktopy, ale również i komputery osobisty i hybrydy. Zdaniem IDC, konkurującej firmy analitycznej, na rynek wprowadzono 71 miliona komputerów osobistych, co oznacza 10,8-procentowy spadek rok-do-roku (przewidywano 9,2-procentowy).

Zdaniem Mikaka Kitagawy, głównego analityka Gartnera, winić za to należy średni 10-procenntowy wzrost cen komputerów osobistych, wynikający z aktualnej pozycji dolara na rynku walutowym. Obie firmy twierdzą również, że darmowa aktualizacja do Windows 10 dała mniej powodów konsumentom do wymiany komputera. Liderem rynku jest, według Gartnera, Lenovo. Na drugim miejscu znalazł się HP, na trzecim zaś Dell.

IDC wykazuje jednak optymizm. Zdaniem firmy, nowe komputery PC oferują wiele korzyści, co powinno się przełożyć na popyt na urządzenia z Windows 10 i procesorami Intel Skylake.