Poradnik: Bateria, która wystarczy na dłużej

Dopiero wydajne baterie pozwoliły spopularyzować przenośne urządzenia elektroniczne. Jednak ich mobilność coraz bardziej ogranicza przymus regularnego poszukiwania gniazdka elektrycznego, zanim akumulator odmówi posłuszeństwa. Na szczęście odczuwalne przedłużenie czasu pracy notebooków, smartfonów i tabletów na baterii nie jest skomplikowane i nie wpływa na pogorszenie komfortu użytkowania mobilnych urządzeń.

Oszczędzanie energii polega głównie na wykorzystaniu skromnej pojemności akumulatora jedynie do absolutnie niezbędnych zadań. Dlatego np. w grach 3D, które mocno absorbują CPU i GPU, nie oszczędzimy energii. Podobnie nie uda się oszczędzić, jeśli chodzi o pojemność akumulatora, gdy w dużym stopniu wykorzystujemy moc obliczeniową komputera. Ekran i inne komponenty sprzętowe naszego laptopa możemy przyciemnić lub całkowicie wyłączyć, jeśli w danej chwili ich nie potrzebujemy. Efekt ten uzyskamy, jeżeli właściwie skonfigurujemy swojego notebooka z Windows w Panelu sterowania. Zawsze musimy brać pod uwagę wydajność systemu w przypadku często używanych aplikacji, takich jak np. przeglądarka lub odtwarzacz filmów.

Przedłużyć czas pracy Windows

Wybór opcji zarządzania energią W Panelu sterowania wybieramy »Sprzęt i dźwięk | Opcje zasilania«. Następnie wskazujemy plan »Oszczędzanie energii« i klikamy »Zmień ustawienia planu | Zmień zaawansowane ustawienia zasilania«. W kolejnych punktach prezentujemy zmiany, które wprowadziliśmy, a które w naszym teście, przy minimalnym obciążeniu (tworzenie dokumentu w Wordzie, surfowanie po Internecie) umożliwiły przedłużenie czasu pracy na baterii.

WYŁĄCZENIE DYSKU TWARDEGO: +5%

Zaznaczamy opcję »Wyłącz dysk twardy po | Zasilanie bateryjne: 5 Minut«. Jeżeli w efekcie takiej konfiguracji nasz napęd będzie w stanie spoczynku o połowę dłużej, oszczędzimy 1,5 wata, zapewniając czas pracy dłuższy o 12 minut.

OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII: +66%

W sekcji »Uśpienie« wybieramy opcję »Uśpij po | Zasilanie bateryjne:« i wartość od 5 do 10 minut, w polu »Hibernacja po | Zasilanie bateryjne:« określamy wartość od 30 do 60 minut. Dodatkowo w polu »Zezwalaj na stan uśpienia hybrydowego | Zasilanie bateryjne: « zaznaczamy opcję »Włącz«. Jeśli notebook z takimi ustawieniami będzie przez większość czasu znajdował się w trybie uśpienia, spowoduje to wydłużenie czasu pracy z 228 do 320 minut.

CIEMNIEJSZY EKRAN: +18%

Gdy w polu »Ekran | Wyłącz ekran po | Zasilanie bateryjne:« ustawimy wartość »2 Minuty« oraz określimy »Jasność ekranu przygaszonego ekranu | Zasilanie bateryjne:« na »10%«, pozwoli to oszczędzić od 4 do 5 watów. Jeśli monitor jest przyciemniony przez połowę czasu, wydłuża to działanie notebooka o 41 minut.

ADAPTER WLAN: +7%

W przypadku »Ustawień karty sieci bezprzewodowej« zalecamy wybrać opcję »Moduł oszczędzania

energii | Średni poziom oszczędzania energii«. W efekcie oszczędzimy ok. 1 wata, bez uciążliwych przerw w surfowaniu, wydłużając czas pracy na baterii o 16 minut. Natomiast domyślny schemat »Maksymalny poziom oszczędzania energii« spowalnia transfer danych, co może skutkować występowaniem problemów z połączeniem.

PCI-EXPRESS: +7%

Do szyny PCI Express są podłączone takie komponenty komputera jak: kontroler SATA, karta graficzna, moduł WLAN. Wybierając opcję »Magistrala PCI Express | Zarządzanie energią zależnie od stanu linku | Zasilanie bateryjne: | Maksymalny poziom oszczędzania energii«, możemy spowodować obniżenie częstotliwości taktowania szyny, co przy ekranie w stanie spoczynku przekłada się na oszczędność rzędu 1 wata i przedłuża czas pracy na baterii o 16 minut.

PROCESOR: -33%

W sekcji »Zarządzanie energią procesora| Maksymalny stan procesora| Zasilanie bateryjne:« możemy

obniżyć taktowanie procesora. Chociaż będzie on pracował ciszej przy stałym obciążeniu, skróci się czas działania urządzenia. Gdy przeprowadziliśmy próbę, ograniczając wydajność obliczeniową procesora do 50 proc., CPU potrzebował 20 zamiast 30 watów(jak przy 100-procentowej wydajności).

Ponieważ wykonanie takiego samego zadania zajmowało komputerowi dwa razy więcej czasu, obniżyła się ogólna wydajność.

Wybór efektywnego programu spowoduje, że przedłużymy nawet o 30 proc. czas pracy na baterii. Na notebooku Lenovo X201 (Intel Core i5-M540, Windows 7) obejrzeliśmy film „Big Buck Bunny” z You Tube’a, oglądaliśmy również lokalne pliki MP4, a następnie zmierzyliśmy średni pobór mocy. Internet

Explorer nie odtwarza plików MP4, jedynie aplikacja VLC pozwala je wyświetlić. Reasumując: najbardziej oszczędnie działały programy Microsoftu.

Jak sprawdzić bieżący pobór mocy?

Aby przetestować pobór mocy przy różnej konfiguracji oraz podczas wyboru poszczególnych programów, musimy umieścić urządzenie do pomiaru zużywanej energii pomiędzy notebookiem a gniazdkiem. Należy również wyjąć z komputera baterię, aby wykluczyć utratę energii związaną z konwersją napięcia. Alternatywę dla mierników zużycia energii stanowią oferowane przez producentów notebooków narzędzia, które wyświetlają pobór mocy, np. Lenovo Power Manager. Z kolei Intel Power Gadget dokładnie informuje o poborze mocy procesorów wytworzonych w architekturze Sandy Bridge i nowszych.

Przewijanie i wyłączone animacje

Podczas przewijania wers po wersie opisów w Wikipedii za pomocą klawisza [strzałka w dół] w Firefoxie nasz notebook pobierał 19,5 wata, bo za każdym razem musiał przetwarzać całą zawartość ekranu. Gdy przewijaliśmy artykuł strona po stronie za pomocą klawisza [PageDown], zużycie energii spadło do 15,1 wata – w tym przypadku zawartość ekranu jest rzadziej odświeżana. W oszczędnym gospodarowaniu energią pomoże wyłączenie niepotrzebnych animacji na stronach WWW. W Firefoxie dokonamy zmian, usuwając zaznaczenie z pola »Opcje | Zaawansowane | Ogólne | Używaj płynnego przewijania«. W Windows w Panelu sterowania klikamy »System | Dopasuj wygląd i wydajność systemu Windows | Efekty wizualne | Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności«.

Dla posiadaczy smartfonów

1) Android – znajdź pożeracza prądu

Pod koniec normalnego cyklu użytkowania baterii (np. wieczorem, przed podłączeniem ładowarki) wybieramy »Ustawienia | Zasilanie| Użycie baterii« w celu przeanalizowania, jaka aplikacja zużywa najwięcej energii. Podczas wybierania każdego z wpisów Android wyświetli opcje oszczędzania energii. Możemy np. ustawić niższy stopień jasności ekranu albo zrezygnować z animowanej tapety. Warto określić »Czas uśpienia« na »30 sekund«. Usługi Google Play również są spragnione prądu, ponieważ do ustalenia lokalizacji wykorzystują GPS i WLAN. Funkcję lokalizacji możemy wyłączyć. Nie zawsze warto dezinstalować każdą z prądożernych aplikacji.

2) iOS 8: nowe opcje oszczędzania energii

Najnowszy mobilny system operacyjny Apple’a został wyposażony w ważną funkcję oszczędzania energii. Jeśli wybierzemy kolejno »Ustawienia | Ogólne | Użytkowanie | Użycie baterii«, dotrzemy do
listy aplikacji o największym zapotrzebowaniu na energię. Dla najbardziej prądożernych programów wyłączmy aktualizację w tle za pomocą opcji w menu o tej samej nazwie w »Ustawienia| Ogólne«. Podobnie wyłączymy, klikając »Ustawienia | Ochrona danych«, usługę lokalizacji. Przykładowo w iPadzie wykorzystywanym wyłącznie w domu lokalizacja jest bezużyteczne. W kolejnym etapie dbałości o zasoby akumulatora w urządzeniach z iOS obowiązują te same zalecenia co w przypadku Androida: zmniejszenie jasności ekranu oraz skrócenie czasu wygaszania ekranu.
3) Windows Phone 8.1: tryb oszczędności

Telefon z Windows też oferuje tryb oszczędzania energii, który wyłącza wszystkie niepotrzebne aktywności smartfonu. Po takiej operacji emaile oraz kafelki nie są automatycznie aktualizowane.
Opcję aktywującą tryb oszczędzania energii odnajdziemy w »Ustawienia| Oszczędzanie baterii | Ustawienia | Wykorzystanie | Oszczędzaj czas pracy na baterii | Zawsze«. Tryb może być również automatycznie aktywowany przy niskim stanie baterii, aż do następnego ładowania. Aby położyć kres aktywności pojedynczych aplikacji w tle, wskazujemy w menu trybu oszczędności energii podmenu »Wykorzystanie«. W tym miejscu klikamy odpowiednią aplikację. Poza tym powinniśmy zadbać o oszczędne ustawienie jasności ekranu oraz skrócenie czasu wygaszania.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.