Zdolność kredytowa Chińczyków oceniana przez Big Data to prawdziwa dystopia

Jesteś graczem? Minus. Skrytykowałeś władzę w mediach społecznościowych? Minus. Nie grasz i nie krytykujesz, ale twoi znajomi to robią? Minus. I tak właśnie, obywatelom Chin, maleje zdolność kredytowa. A wszystko przez big data.

System kredytów społecznych (social credit system) „obserwuje” już 1,3 miliarda obywateli Chin i ocenia ich na podstawie ich zachowań, aktywności ich znajomych (ustalanych w oparciu o konta w social media) i poglądów politycznych. Jednym słowem: na podstawie praktycznie wszystkiego, co może zostać wprowadzone do systemu big data.

Co ciekawe, podobny pomysł został opisany we wniosku patentowym, który Facebook złożył w tym roku do amerykańskiego urzędu patentowego. Patrząc jednak na reakcje mediów, które opisywały już chiński system, coś nam mówi, że wprowadzenie podobnych rozwiązań na zachodzie spotka się prawdopodobnie z ogromnymi protestami społecznymi.

0
Źródło: Computerworld
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.