Betamax ostatecznie przegrał z VHS-em

Sony ponad 40 lat temu zadebiutował w świecie nagrań wideo. Proponował format zapisu Betamax, który miał podbić rynek kaset wideo na świecie. Dziś firma ogłasza, że od marca 2016 zaprzestaje produkcji tych kaset, jak i tych MicroMV.

Sony wprowadził format Betamax na rynek w 1975 roku, ale już rok później japońska firma JVC zaprezentowała konkurencyjny VHS. Obie firmy, zamiast współpracować, postawiły na rywalizację. Betamax był nośnikiem zapewniającym lepszą jakość nagrania, zaś kaseta VHS mogła pomieścić materiały o większej długości.

VHS wygrał tę batalię, a w 2002 roku ostatecznie wstrzymano produkcję urządzeń obsługujących standard Betamax. Wkrótce też, bo już w marcu przyszłego roku, zaprzestana zostanie produkcja kaset Betamax.

Z rynku w tym samym miesiącu zaczną znikać kasety MicroMV, które w 2001 roku Sony wprowadził na rynek. Ich przeznaczeniem były kamery wideo, ale standard ten, podobnie jak Betamax, nigdy nie zdobył popularności.

0
Źródło: BBC
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.