Brazylia piętnuje internetowych rasistów

Internet pozwala nam w jakiś sposób zachować anonimowość. Dużo łatwiej napisać post chowając się za pseudonimem niż powiedzieć coś komuś prosto w oczy. Każdy jednak wie do czego to doprowadziło. Internetowe trolle nie hamują się z emocjami i bez zastanowienia piszą rzeczy, które mogą mieć rzeczywisty wpływ na innych ludzi. Jak sobie z nimi poradzić?

W Brazylii ruszono z ciekawą kampanią, która być może sprawi, że Internauci (przynajmniej garstka z nich) ograniczą przemoc słowną w sieci. Z portali społecznościowych pozbierano rasistowskie komentarze użytkowników, a następnie wydrukowano je i powieszono na billboardach w okolicy domu danego Internauty wykorzystując do lokalizacji funkcję geotaggingu. Zdjęcie „klienta” jak i jego imię i nazwisko/ pseudonim zostały zblurowane, jednak on sam oglądając taki plakat z pewnością doskonale będzie wiedział o kogo chodzi.

Dzięki takiemu publicznemu piętnowaniu, organizatorzy kampanii mają nadzieję, że stosujący słowną przemoc Internauci dwa razy pomyślą, zanim następnym razem wyskoczą z podobnymi postami i uświadomią sobie, że skoro w normalnym życiu takie słowa brzmią niestosownie i mogą kogoś ranić, to dokładnie tak samo brzmią one w sieci- mimo, że ich nadawca siedzi bezpiecznie „schowany” za swoim ekranem, a ich adresat gdzieś po drugiej stronie kuli ziemskiej.

0
Źródło: Ubergizmo.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.