Dzięki tej rękawiczce niewidomi rozpoznają obiekty

Naukowcy z uniwersytetów Reno w Nevadzie i Little Rock w Arkansas podzielili się ze światem informacjami na temat wynalazku, nad którym pracują. Robotyczna rękawica może w niedalekiej przyszłości znacznie ułatwić życie osobom niewidomym i słabowidzącym.

Najprostsze czynności, takie jak chwycenie za klamkę czy znalezienie szklanki w kuchni sprawiają niewidomym osobom masę trudności. Rękawica, nad którą pracują naukowcy pomoże im w rozpoznawaniu obiektów z otoczenia.

Urządzenie wyposażone będzie w szereg kamer o wysokiej rozdzielczości, mikrofonów oraz czujników temperatury. Rękawiczka podda analizie obiekt, a następnie wykorzystując system audio oraz zestaw dotykowych sensorów ukrytych wewnątrz materiału przekaże informacje o obiekcie użytkownikowi.

Niestety projekt jest na razie w fazie planowania, nie ma jeszcze funkcjonującego prototypu więc może minąć trochę czasu zanim urządzenie będzie rzeczywiście w stanie komuś pomóc. Naukowcy zaznaczają także, że prace nad rękawiczką pomogą też rozwinąć robotykę i zaimplementować podobną technologię np. w robotach kosmicznych ułatwiających prace astronautów czy innych urządzeniach wykorzystywanych podczas misji ratunkowych.

0
Źródło: Engadget.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.