Nie żyje twórca Debiana

W środę, 30 grudnia zmarł Ian Murdock - twórca dystrybucji Debian i ogromny zwolennik inicjatywy Free Open Source Software.

Ian Murdock po raz pierwszy ogłosił powstanie Debiana 16 sierpnia 1993 r. na grupie comp.os.linux.development. Jego twórca był wtedy studentem uniwersytetu Purdue. Napisał on Manifest Debiana, w którym apelował o stworzenie otwartej dystrybucji w duchu Linuksa i GNU.

Nazwa „Debian” jest zbitką imion Murdocka i jego dziewczyny (obecnie byłej żony) Debry. Dystrybucja ta została zbudowana na podstawie SLS (Softlanding Linux System – jedna z pierwszych dystrybucji Linuxa). Wśród założeń Debiana było między innymi to, że będzie zawierał on najbardziej aktualne wersje oprogramowania.

Rodzina Murdocka poprosiła o prywatność w tym trudnym czasie, jeśli jednak chcielibyście wysłać swoje kondolencje, społeczność Debiana będzie monitorować adres e-mail: [email protected] – wszystkie listy wysłane pod ten adres zostaną zapisane na pamiątkę twórcy jednej z lepszych dystrybucji Linuxa.

0
Źródło: debian.org
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.