Rynek telefonów zwalnia

Według analiz biura analitycznego IDC, bieżący rok będzie pierwszym, w którym wzrost procentowy rynku telefonów komórkowych określi się jedną cyfrą, co przełoży się na "raptem" 1,43 miliarda urządzeń wprowadzonych na rynek.

Zdaniem IDC, na rynek w tym roku zostanie ostatecznie wprowadzonych mniej telefonów, niż przewidywano. Szczególnie „rozczarowujące” rynki to Azja wschodnia (wyłączając Japonię), Ameryka Środkowa i Europa zachodnia. Przyczyną spowolnienia jest też mniejszy popyt (i podaż) na telefony z Windows i innymi systemami niż Android i iOS. Problemem jest też spowolniony rozwój gospodarczy Chin.

Największy wzrost mają odnotować Środkowy Wschód i Afryka (o 50 proc.), wyprzedzając wiodące do tej pory Indie i Indonezję. Zdaniem IDC, nadal dla całego rynku kluczowe będą tanie telefony dla krajów rozwijających się.

IDC prognozuje, że liderem na rynku pozostanie Android, a na znaczeniu wzrosną firmy Cyanogen i Xiaomi. iOS ma dalej kontrolować około 14 proc. rynku, a Windows go… tracić. Co w przypadku tego systemu przekłada się na ponowne trafienie na margines z winy, jak twierdzi IDC, braku zainteresowania systemem przez innych producentów telefonów niż Microsoft.

0
Źródło: IDC
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.