Skradziono kod źródłowy rosyjskiej wyszukiwarki Yandex!

Dimitrij Korobow, były pracownik rosyjskiego giganta internetowego próbował sprzedać na czarnym rynku kod źródłowy wyszukiwarki Yandex, kiedy został złapany przez tamtejszą policję. Korobow zeznał, że za zarobione pieniądze chciał wystartować z własnym startupem.

Korobow wpadł przez szukanie potencjalnych kupców w sieci Darknet – środowisku bardzo dokładnie monitorowanym przez rosyjskie służby. Nie wiemy, co prawda na jakim stanowisku w Yandex pracował nasz bohater, wiemy jedynie, że wszedł on w posiadanie oprogramowania o nazwie Arcadia, które zawierało kod źródłowy oraz algorytmu wykorzystywane przez wyszukiwarkę Yandex.ru.

Korobow prawdopodobnie nie zdawał sobie sprawy z tego, co konkretnie trafiło w jego ręce – za skradziony kod chciał otrzymać równowartość 25 tysięcy dolarów (97 tysięcy PLN). To bardzo niska kwota, jak za dopracowany kod najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej na terenie Rosji, która zapewnia firmie jej główne źródło dochodu.

0
Źródło: Ars Technica
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.