Szwecja odmawia zablokowania Zatoki Piratów

Szwedzki sąd wydał jeden z najważniejszych wyroków, jeśli chodzi o piractwo komputerowe. Mianowicie: szwedzcy dostawcy internetu nie mogą być zmuszeni do blokowania stron z pirackimi treściami. Nie mogą być również pociągnięci do odpowiedzialności za takie treści.

Sąd Rejonowy w Sztokholmie odrzucił pozew złożony przez firmy Swedish Film Industry, Nordisk Film, Universal Music, Sony Music i Warner Music, które od zeszłego roku domagały się, aby drugi co do wielkości dostawca internetu w Szwecji: Bredbandsbolaget został pociągnięty do odpowiedzialności za to, że odmówił zablokowania dostępu do witryny ThePirateBay.

Szwedzki ISP wygrał pierwszą bitwę, ale to jeszcze nie koniec wojny – sprawa może trafić do Sądu Apelacyjnego i zapewne tak się stanie. Lobby wytwórni muzycznych i filmowych od lat stara się znaleźć sposób, dzięki któremu raz na zawsze będzie można zablokować dostęp do Zatoki Piratów – największej strony z plikami Torrent w Sieci.

0
Źródło: theguardian
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.