„Żywe” naczynia krwionośne z drukarki 3D

Technologia biodruku rozwija się w szybkim tempie i daje nadzieje na przyszłość tysiącom osób czekającym na transplantacje. Naukowcy z Laurence Livermore National Labs opracowali metodę, która pozwala uzyskać naczynia krwionośne spełniające tę samą funkcję, co ich naturalne odpowiedniki.

Już w ubiegłym roku udało się wydrukować naczynia krwionośne, ale tym razem metoda naukowców pozwala na rozwinięcie się naczyń włosowatych w sposób naturalny. Najpierw zespól z LLNL stworzył specjalny biomateriał składający się m.in. z żywych komórek. Następnie w bloczku takiego materiału umieszczono wydrukowane „rurki”, które miały za zadanie dostarczać składniki odżywcze obecne w krwi do wytworzonego wcześniej środowiska. W wyniku tego procesu z wydrukowanych naczyń zaczęły się tworzyć samoczynnie i naturalnie naczynia włosowate. Metodę tę ilustruje poniższy film.

Niestety takie naczynia nie są jeszcze gotowe do transplantacji. Póki co mogą być jednak wykorzystywane w badaniach toksykologicznych lub innych medycznych testach, dzięki czemu naukowcy będą mogli ograniczyć eksploatowanie zwierząt laboratoryjnych. Naukowcy nie zamierzają na tym poprzestawać i pracują już nad drukarkami, które zaoferują wyższą rozdzielczość druku przy większych strukturach.

0
Źródło: Gizmodo.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.