Nowe technologie odbiorą pracę 5 milionom ludzi

Według raportu przedstawionego przez Światowe Forum Ekonomiczne, postęp technologiczny sprawi, że do 2020 roku rynek pracy skurczy się o kolejne 5 milionów stanowisk.

Za sprawą postępu w automatyzacji i rozwojem badań nad sztuczną inteligencją, rynek pracy jeśli chodzi o 15 najbardziej rozwiniętych rynków na świecie może skurczyć się o 7,1 miliona stanowisk. Spadek ten będzie częściowo zamortyzowany przez 2,1 miliona nowych stanowisk, które powstaną dzięki wprowadzeniu nowych technologii – to jednak nadal daje nam 5 milionów „na minusie”.

Prognoza Światowego Forum Ekonomicznego zakłada, że nowe miejsca pracy powstaną dla specjalistów z szeroko pojętych dziedzin komputerowych, architektów i inżynierów – osoby mniej wykwalifikowane mogą znaleźć się w bardzo nieciekawej sytuacji po utracie obecnej pracy.

ŚFE używa nawet terminu „czwarta rewolucja przemysłowa” – biorąc pod uwagę, że raport wskazuje na rosnącą popularność takich technologii jak druk 3D, biotechnologia, sztuczna inteligencja, big data, nanotechnologie i robotyka, trudno kwestionować takie nazewnictwo. W raporcie znajdziemy też tezę, że 65% dzieci, które właśnie rozpoczynają naukę w szkole podstawowej będzie pracowało w zawodach, które aktualnie jeszcze nie istnieją.

0
Źródło: washingtonpost
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.