Nowy materiał, który magazynuje energię słoneczną

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale jednym z poważniejszych problemów związanych z energią ze źródeł odnawialnych jest nie jej pozyskiwanie, ale magazynowanie.

Naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) poinformowali, że udało im się opracować nowy materiał, będący w stanie wchłonąć i przechowywać energię słoneczną, by następnie oddać ją później wtedy, gdy tego zażądamy.

Materiał opracowany przez zespół profesora Jeffrey’a Grossmana to nowy typ folii polimerowej, zawierającej związki chemiczne takie jak azobenzeny, zdolne do trwałej zmiany układu molekularnego pod wpływem ciepła słońca. Następnie wystarczy delikatny bodziec, taki jak podgrzanie folii, by spowodować powrót tych związków do pierwotnego układu molekularnego, z czym oczywiście związane jest oddanie nagromadzonej energii cieplnej. Najprostszy sposób wykorzystania takiego mechanizmu to oczywiście gromadzenie energii cieplnej w dzień i wykorzystywanie jej w nocy.

Obecnie naukowcy pracują nad poprawą wydajności opracowanego przez siebie materiału, tak aby w przyszłości możliwe było jego praktyczne zastosowanie we wszystkich działaniach związanych z ogrzewaniem.

0
Źródło: perfscience.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.