Pierwszy kwiat wyhodowany w kosmosie

Kosmonauta Scott Kelly ma chyba niezłą rękę do roślin.

Program hodowli roślin na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeżywa lepsze i gorsze momenty, na przykład w sierpniu zeszłego roku informowaliśmy o wyhodowaniu pierwszej sałaty, która następnie została schrupana przez astronautów. Scott Kelly, który opiekuje się roślinkami na ISS od marca 2015 roku, donosił też jednak o kryzysach związanych z hodowlą: rośliny były zbyt wilgotne, przepływ powietrza był zbyt mały, z kontenerów roślinnych wyciekała woda, a na niektórych roślinach pojawiła się pleśń.

W końcu Kelly poinformował NASA, że kończy podlewanie roślin zgodnie z ustalonym na ziemi harmonogramem i zamiast tego sam będzie podejmował decyzję, kiedy potrzebują one wody. Części roślin nie udało się już jednak uratować, natomiast stan innych w ciągu miesiąca uległ poprawie. Najbardziej spektakularnym przykładem jest niewątpliwie zakwitnięcie pierwszego kwiatu wyhodowanego w kosmosie – gatunku Cynia należącego do rodziny astrowatych. Astronauci hodowali te kwiaty, ponieważ ich cykl dojrzewania jest nieco bardziej skomplikowany, niż w przypadku sałaty, i stanowi przygotowanie do hodowli pomidorów. NASA planuje, że będą one hodowane w kosmosie już w roku 2018.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.