Prywatność na portalach społecznościowych?

Z quizu przeprowadzonego przez Kaspersky Lab na całym świecie wynika, że niemal jedna trzecia (30%) użytkowników portali społecznościowych udostępnia swoje posty, zaznacza miejsca, w których aktualnie przebywa, oraz dzieli się innymi prywatnymi informacjami ze wszystkimi, którzy są online – nie tylko ze swoimi znajomymi.

Ponad trzy czwarte (78%) użytkowników internetu posiada konto na portalu społecznościowym, ale spora ich część wykazuje ignorancję, gdy chodzi o ochronę własnej prywatności. Jeden na dziesięciu (9%) uczestników badania sądził, że osoby spoza jego kręgu znajomych nie mogą widzieć jego profilu ani postów. Z kolei aż 12% przyznaje, że umieszcza każdą osobę w kręgu przyjaciół – niezależnie od tego, czy ją zna czy nie. Jedna trzecia (31%) użytkowników akceptuje również jako swoich znajomych zupełnie obce osoby, jeśli mają wspólnych przyjaciół. Zaufanie do internetowych „znajomych” w sieci jest na tyle wysokie, że jedna czwarta (26%) badanych nie zawahałaby się przed kliknięciem w dowolny link wysłany przez znajomego z portalu społecznościowego.

Pół biedy jeśli z naszych informacji prywatnych skorzystają agencje reklamowe. Ale ignorancja w zakresie prywatności swoich danych osobowych, którymi wypełnione są nasze profile społecznościowe jest niczym zostawienie otwartej furtki złodziejowi i rozpięcie nad domem transparentu z informacjami o naszych dobrach materialnych.

0
Źródło: Kaspersky Lab - materiały prasowe
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.