Rekord Guinnesa w udźwigu drona

W tym rekordzie zaskakuje wiele parametrów, ale chyba najbardziej to, jak nieduży jest rekordowy ciężar podniesiony przez drona.

Warto na początku zaznaczyć, że mówimy o największym ciężarze podniesionym przez zdalnie sterowanego drona typu multikopter (wielośmigłowego). Zbudowali go studenci Uniwersytetu w Oslo (zajęło im to 1,5 roku), wykorzystując do tego celu 8 mniejszych, 6-śmigłowych multikopterów (czyli hexakopterów).

Jak łatwo policzyć, 8 razy 6 daje w sumie 48 śmigieł i 48 silniczków elektrycznych, składających się na całkiem imponująco wyglądającego Megacoptera – tak nazwali swoją maszynę studenci. Imponująco wyglądającego i imponująco działającego, bo w czasie przeprowadzonej próby maszyna (sama ważąca 76,6 kg) uniosła w górę ciężar aż 61 kg, ustanawiając tym samym nowy rekord Guinnesa. Aby to osiągnąć, dolna część pojazdu musiała się wznieść na wysokość co najmniej 1 metra i pozostać na tej wysokości przez co najmniej 30 sekund.

A tak wyglądało bicie samego rekordu. Wydarzenie miało miejsce w październiku 2015 roku, ale dopiero teraz zostało one oficjalnie wpisane do Księgi Rekordów Guinnesa:

0
Źródło: ibtimes.co.uk
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.