Wikipedia ma już 15 lat!

Najpopularniejsza encyklopedia internetowa Wikipedia obchodzi dziś swoje 15 urodziny. Jej założyciel - Jimmy Wales chciał stworzyć portal, na którym użytkownicy mogliby znaleźć "całą wiedzę zgromadzoną przez ludzkość".

Czy mu się udało? Jesteście w stanie wyobrazić sobie wasz okres studiów, czy pobyt w liceum bez dostępu do Wikipedii? Trudno, prawda?

Wikipedia narodziła się jako poboczny projekt dla portalu Nupedia w 2000 roku. Nupedia również była darmową, internetową encyklopedią – z tą różnicą, że materiały do Nupedii tworzył wąski zespół ekspertów.

Wikipedia wystartowała oficjalnie 15 stycznia 2001 roku. Wtedy dostępna była wyłącznie w języku angielskim, co w miarę dodawania nowej zawartości oczywiście uległo zmianie.

Dziś na Wikipedii znajduje się ponad 38 milionów wpisów, przygotowanych w 290 językach. Według informacji podawanych przez fundację Wikimedia, na Wikipedii dodaje się dziennie 7 tysięcy nowych wpisów.

Darmowa encyklopedia internetowa, jaką jest Wikipedia jest jednym z najbardziej pozytywnych i użytecznych fenomenów, które narodziły się w sieci, dlatego nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć jej 100 lat życia.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.