Drony bojowe drukowane na życzenie

Opisywany projekt jest częścią eksperymentów Army Expeditionary Warrior Experiments, które polegają na testowaniu w terenie technologii dopiero znajdujących się w bardzo wczesnych fazach projektowych. Ideą tego konkretnego pomysłu jest połączenie druku 3D oraz funkcjonalności dronów, które zapewniłyby wsparcie armii na życzenie.

Wojskowe drony mogą być wykorzystywane do różnych celów – rozpoznawania terenu, nadzoru, badania miejsca dla broni masowego rażenia, czy dostarczania medykamentów. To zaś pociąga za sobą odmienne specyfikacje. Army Research Laboratory’s Vehicle Technology Directorate (ARL) zaprojektowała oprogramowanie, które pozwala żołnierzom na tworzenie drona ukierunkowanego ściśle pod daną misję. Po wprowadzeniu wymogów do komputera tworzony jest trójwymiarowy model drona. Następnie drukarka 3D drukuje główne elementy, a wojskowy logistyk zajmuje się wyszukiwaniem pozostałych części w magazynie – całość zostaje złożona w mniej niż 24 godziny od podania celów misji.

Niestety nie jest to rozwiązanie, które prędko znajdzie zastosowanie w armii. Twórcy przyznają, że należałoby przyspieszyć tempo drukowania oraz znaleźć bardziej trwałe materiały, by technologia rzeczywiście sprawdziła się w wojskowych warunkach.