Książki pomogą sztucznej inteligencji zrozumieć ludzi

Augur to sztuczna inteligencja stworzona w jednym celu - ma samodzielnie przepowiadać ludzkie zachowania na podstawie obserwacji danej osoby. Tylko jak maszyna może zrozumieć człowieka, skoro my sami mamy z tym problem?

Naukowcy ze Stanford University wpadli na niezwykły pomysł – oddali w ręce SI Augur ponad 600 tysięcy powieści z serwisu Wattpad, by przy ich pomocy program analizował ludzkie zachowania. Algorytm będzie badał przeróżne historie, opisy uczuć i reakcji bohaterów książek, by w przyszłości móc wykorzystać to do przepowiadania zachowań danego człowieka. Augur będzie musiał przeczytać ponad 1,8 miliarda słów, ale według naukowców takie rozwiązanie jest o wiele lepsze niż w przypadku tradycyjnych metod uczenia maszynowego.

Pierwsze próby analizowania zachowań ludzkich wypadają obiecująco – Augur potrafi już teraz rozpoznawać przy pomocy kamery ludzi i obiekty z dokładnością do 91%, natomiast przepowiadanie ludzkiej reakcji udaje mu się z 70-procentową skutecznością.

Nie jest to pierwszy przypadek wykorzystywania książek do nauki sztucznej inteligencji. W ostatnim czasie Facebook także oznajmił, że ich SI rozwija się czytając bajki dla dzieci.

0
Źródło: Engadget.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.