Studenci z MIT zbudują kapsuły Hyperloop

30 stycznia na Uniwersytecie A&M w Teksasie rozstrzygnięto konkurs, w którym inżynierowie z całego świata - w tym także z Polski - mieli za zadanie stworzyć najlepszy projekt kapsuły transportującej ludzi po torze Hyperloop tworzonym przez zespół Elona Muska.

Hyperloop rozwija się w głowie Elona Muska od 2013 roku. W długich rurach wypełnionych sprężonym powietrzem poruszałyby się kapsuły pasażerskie i towarowe, które osiągałyby prędkość około 1127 km/h. Energia napędzająca cały system pochodziłaby z kolektorów słonecznych umieszczonych na powierzchni całego toru. Budowa testowego toru rozpoczęła się na początku tego roku, jednak sam tor to nie wszystko – potrzebne są jeszcze odpowiednie kapsuły.

W ubiegły weekend ponad 100 drużyn uniwersyteckich z całego świata zaprezentowało przed jury swoje projekty kapsuł Hyperloop. Zwyciężył zespół z MIT, ale cztery kolejne zespoły (Uniwersytet Techniczny w Delft, Uniwersytet Wisconsin, Politechnika Stanowa Wirginii i Uniwersytet Kalifornijski) także będą miały szansę przejść do historii – każda ekipa otrzyma dofinansowanie pozwalające na budowę kapsuł. Te zaś będą następnie testowane na torze powstającym niedaleko siedziby firmy Space-X w Kalifornii.

0
Źródło: theguardian.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.