Autonomiczne ciężarówki wjadą na brytyjskie drogi w tym roku

W różnych stronach świata testuje się nie tylko autonomiczne samochody osobowe, ale też i większe pojazdy, takie jak autobusy czy ciężarówki. Motoryzacyjna rewolucja dosięga także Wielkiej Brytanii.

George Osborne, brytyjski Kanclerz Skarbu, zatwierdził dofinansowanie projektu zakładającego przeprowadzenie testów autonomicznych ciężarówek na drogach. Ciężarówki będą poruszać się w odległości kilku metrów od siebie, w konwojach złożonych z maksymalnie 10 pojazdów. Terenem doświadczalnym będzie najprawdopodobniej odcinek autostrady M6 w pobliżu Carlisle, który należy do spokojniejszej części głównej sieci dróg Wielkiej Brytanii.

Niestety nie wiadomo jeszcze flotę którego producenta zobaczymy w akcji. Spekuluje się jednak o firmie Daimler, która już wcześniej prowadziła testy swoich autonomicznych ciężarówek na niemieckich drogachi otrzymała też pozwolenie na przeprowadzenie eksperymentów w USA. Wielka Brytania od dłuższego czasu skłania się ku idei inteligentnych dróg – Jaguar Land Rover, Huawei i Vodafone połączyły siły z różnymi brytyjskimi uniwersytetami w celu wykorzystania technologii takich jak LTE, Wi-Fi, LTE-V czy DSRC do budowy autonomicznych pojazdów. Departament Transportu uważa, że opisany wyżej test ciężarówek przyczyni się do poprawy komfortu podróży i oszczędności paliwa w państwie.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.