Chińczycy będą mieli własną wersję Windows 10

Microsoft, by móc zaistnieć na chińskim rynku był zmuszony do opracowania specjalnej wersji Windows 10, zatwierdzoną przez rząd tego kraju. A ta dopiero teraz jest gotowa.

Microsoft, wspólnie z firmą China Electric Division, opracował skrojony na potrzeby tego kraju system operacyjny Windows 10 Zhuangongban. Był zmuszony to zrobić z uwagi na to, że ostatnim zatwierdzonym przez rząd Chin systemem operacyjnym był Windows XP, a z uwagi na to, że system ten nie jest już serwisowany, Chińczycy zaczęli po malutku przesiadać się na chińskie dystrybucje Linuxa.

Nie wiadomo czym chiński Windows 10 różni się od tego wykorzystywanego przez resztę świata. Uważa się, że położony w nim zostanie nacisk, między innymi, na chińskie lokalne usługi (takie jak Baidu) zamiast na te microsoftowe. Najprawdopodobniej system ten również „chroni obywateli” przed „niepożądanymi treściami z Zachodu”. Choć to oczywiście są już tylko nasze spekulacje.

Źródło: Betanews
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.