Hyperloop pojawi się w Europie już za 4 lata

Pomysł Elona Muska połączy trzy europejskie stolice.

Elon Musk i jego SpaceX nie jest jedynym przedsiębiorstwem, który rozwija pomysł szybkiego transportu. Trzykilometrowy tor w USA buduje także Hyperloop Techonologies Inc dowodzone przez Roba Lloyda. Trzecią firmą, która inwestuje w Hyperloop jest Hyperloop Transportation Technologies, któremu przewodzi Dirk Ahlborn. Ta ostatnia firma tego lata rozpocznie budowę 8-kilometrowego odcinka w Quay Valley w USA. Dla nas istotniejszy jest jednak fakt, że to właśnie HTT rozpoczęło współpracę ze słowackim rządem i dzięki temu do 2020 roku na naszym kontynencie także powstanie szybkie połączenie.

W pierwszej fazie Hyperloop połączy trzy europejskie stolice: Wiedeń, Bratysławę i Budapeszt. 201-kilometrowy odcinek łączący pierwsze dwa miasta będziemy mogli pokonać w zaledwie 8 minut, natomiast 80-kilometrową trasę łączącą Bratysławę z Budapesztem pokonamy w 10 minut. HTT zamierza też połączyć Bratysławę z Koszycami – drugim co do wielkości miastem Słowacji. Podróż 402-kilometrowym odcinkiem powinna wówczas zająć 25 minut, a nie 4,5 godziny, jak odbywa się to obecnie z wykorzystaniem samochodu.

Na razie to tylko jednak wstępne plany – by prace mogły ruszyć pełną parą zgodę na budowę linii musi wyrazić rząd Austrii i Węgier.