Ubranie, które wyczyści się samo…

Zapomnijcie o "inteligentnych" proszkach i super nowoczesnych pralkach. Wynalazek naukowców z australijskiego instytutu sprawi, że pranie ubrań będzie znacznie tańsze i łatwiejsze niż do tej pory.

Naukowcy z Royal Melbourne Institute of Technology opracowali tkaninę, która samodzielnie radzi sobie z zabrudzeniami – wystarczy wywiesić ją na sznurku w słoneczny dzień. Materiał wykonany jest z włókien zawierających nanostruktury miedzi i srebra, które pod wpływem światła słonecznego uwalniają wysokoenergetyczne elektrony. Te zaś doskonale radzą sobie z rozbijaniem cząsteczek organicznych. Proces usuwania plam trwa zaledwie 6 minut!

Naukowcy przyznają jednak, że ich wynalazek nie radzi sobie perfekcyjnie z każdym rodzajem zabrudzeń – te, które są naszą największą zmorą, czyli pochodzące z trawy, wina czy sosu pomidorowego w dalszym ciągu wymagałyby użycia środków chemicznych. Być może jednak ten problem uda się jeszcze rozwiązać, zanim technologia wejdzie do powszechnego użycia.

Źródło: Gizmodo.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.