Facebook pokazał własną kamerę do filmów 360 stopni

Kto jak kto, ale Facebook po zakupieniu firmy Oculus VR jest nieźle przygotowany do odtwarzania materiału realizowanego w 360 stopniach. Jakoś trzeba jednak ten materiał stworzyć.

Dlatego Facebook podczas odbywającej się w Kalifornii konferencji F8 zaprezentował projekt urządzenia o nazwie Surround 360 – kamerę wyposażoną w aż 17 obiektywów i rejestrującą w 3D filmy sferyczne (pełne 360×180 stopni). To właśnie taki obraz potrzebny jest później do wygodnego odtwarzania za pośrednictwem gogli takich jak Oculus Rift czy Samsung Gear VR.

Koszt wytworzenia przypominającej statek kosmiczny kamery to około 30 tysięcy dolarów, ale… Facebook nie skupia się na jej produkowaniu i sprzedaży. Zamiast tego uczynił ten projekt zupełnie otwartym, udostępniając zarówno całą wiedzę dotyczącą budowy technicznej urządzenia, jak i oprogramowania, które ono wykorzystuje.

Teraz zatem piłka znajduje się po stronie boiska deweloperów: jeśli zaangażują się w ten projekt, Facebook Surround 360 może stać się jednym z rynkowych standardów rejestracji wideo w 360 stopniach. Jeśli nie – pozostanie tylko ciekawostką.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.