Facebook pomoże niewidomym użytkownikom „zobaczyć” zdjęcia

Niewidomi i niedowidzący Internauci używają specjalnego oprogramowania, które odczytuje na głos tekst dostępny na stronie. W dzisiejszym Internecie dużą rolę odgrywają jednak obrazy, z czego doskonale zdaje sobie sprawę Facebook.

Codziennie za pośrednictwem Facebooka, Instagrama, Messengera i WhatsAppa Internauci dzielą się 2 miliardami zdjęć wyrażającymi swoje emocje, marzenia czy wspomnienia. Osoby niewidome i słabowidzące mogą czuć się wykluczone z wirtualnych konwersacji nie posiadając dostępu do takich obrazów. Właśnie z takiego powodu portal Zuckerberga postanowił wykorzystać stworzoną przez siebie sztuczną inteligencję do zbudowania algorytmu, który pozwoli niewidomym „zobaczyć” zdjęcia.

Automatic Alternative Text to narzędzie, które wykorzystując system rozpoznawania obiektów na obrazach tworzy opisy fotografii – przykładowo możemy usłyszeć komunikat o tym, że dany użytkownik wstawił zdjęcie przedstawiające drzewa, dwoje uśmiechniętych ludzi, niebo. Następnie odczytana zostanie liczba komentarzy, lajków i udostępnień.

Początkowo funkcja Automatic Alternative Text dostępna będzie jedynie dla posiadaczy systemu iOS i osób posługujących się językiem angielskim. Z czasem Facebook opracuje wersje dla innych platform i języków.

0
Źródło: wired.co.uk
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.