Intel Xeon E5-2600 v4: nowa rodzina procesorów

Jak deklaruje Intel, nowe procesory gospodarują dostarczaną do nich energią nawet 50% efektywniej od swoich poprzedników, wyposażono je także w szereg optymalizacji i usprawnień (np. instrukcje TSX, AVX2), dzięki którym działają po prostu znacznie wydajniej. Warto wspomnieć chociażby technologię Turbo Boost, wspomagającą pracę procesora (obliczenia AVX) przy zwiększających się nagle obciążeniach.

Nowa rodzina składa się aż z 27 produktów, różniących się liczbą rdzeni, wątków, a od strony praktycznej – docelowym zastosowaniem, począwszy od superkomputerów i dużych centrów danych, a na Internecie Rzeczy skończywszy. Należy dodać, że nowe układy zgodne są – po raz pierwszy – z systemem Intel Scalable System Frameworks.

Rekordziści wśród nowych procesorów wykorzystują nawet 22 rdzenie (maksymalnie 44 wątki) i aż 44 MB pamięci cache LLC, przy TDP od umiarkowanego 50 W do nawet 160 W. Część układów współpracuje z pamięciami DDR 4 o wyższym taktowaniu (2400 MHz, a nie 2133 MHz).

Jak widać na powyższej tabeli, ceny nowych procesorów mogą być bardzo różne. Najtańsze układy kosztują nieco ponad 200 dolarów, zaś najdroższe – nawet ponad 4000 dolarów.