Komputer stworzył nowy obraz Rembrandta

We wtorek, w muzeum Rembrandta w Amsterdamie miała miejsce premiera nowego dzieła artysty. Jak to możliwe, że malarz, który nie żyje od 1669 roku namalował nowy obraz? To bardzo dobre pytanie.

Zespół programistów, inżynierów i specjalistów z różnych dziedzin, przez ostatnie 18 miesięcy pracowali nad projektem, który miał złożyć hołd jednemu z najlepszych malarzy w historii ludzkości. Zespół zeskanował i przeanalizował komputerowo wszystkie obrazy Rembrandta. Następnie opracowano specjalne algorytmy, które miały „wyciągnąć” z przeskanowanych obrazów sposób i styl w jakim malował malarz – od proporcji twarzy, przez pociągnięcia pędzla, aż po ulubione połączenia kolorów mistrza.

Rezultatem całej tej pracy jest… „nowy” obraz Rembrandta, który żeby jeszcze bardziej przypominał oryginał został wydrukowany na drukarce 3D – dzięki temu, zespół osób zaangażowanych w to arcydzieło mógł odwzorować nawet pociągnięcia pędzla stosowane przez malarza. Cała akcja ma oczywiście charakter promocyjny, a obraz „stworzony” przez komputer nigdy nie osiągnie podobnej wartości, co oryginalne obrazy.

Źródło: Engadget
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.