Mozilla rozpoczyna prace nad nową przeglądarką internetową

Najnowsze statystyki, jeśli chodzi o udział rynkowy przeglądarek internetowych nie pozostawiają żadnych złudzeń: Google Chrome w ostatnich miesiącach stał się najpopularniejszą przeglądarką internetową. Mozilla jednak nie daje za wygraną.

Spadek popularności Firefoxa zmusił jej producenta – Mozilla Corporation do zastosowania nowej strategii. O co konkretnie chodzi? Mozilla tworzy nową przeglądarkę o nazwie Tofino. Nie wiemy jeszcze, czy nowy produkt Mozilli na dobre zastąpi Firefoxa, wiemy natomiast, że przeglądarka Tofino nie będzie korzystać z silnika Gecko. Zamiast tego Mozilla zdecydowała się na wykorzystanie silnika wymontowanego z przeglądarki Google’a – Chromium.

Jeśli liczycie na przetestowanie nowej przeglądarki Mozilli w najbliższych miesiącach, to mamy dla was złą wiadomość – Tofino nie zostanie wydane tak szybko. Czemu? Po pierwsze Firefox nadal jest dość popularną przeglądarką i bez sensu byłoby „mnożyć byty”. Po drugie, Mozilla doskonale wie, że stworzenie dobrej przeglądarki trwa dość długo, a szansa na zrobienie dobrego, pierwszego wrażenia jest tylko jedna, dlatego też według nieoficjalnych informacji, Tofino zostanie wydane dopiero „w najbliższych latach”.

Jak na razie nie wiemy, czym nowa przeglądarka Mozilli będzie różnić się od Firefoxa (oprócz silnika), mamy jednak nadzieję, że Mozilla udostępni niebawem testową wersję przeglądarki dla deweloperów.

Źródło: github
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.