Nowe Ubuntu to również nowe paczki aplikacji

Jedną z nowości w systemie Ubuntu 16.04 to obsługa nowego formatu pakowania aplikacji o nazwie snap. Mechanizm ten ma pozwalać twórcom aplikacji na ich szybsze aktualizowanie z uwagi na jego "zmniejszoną złożoność".

Na chwilę obecną system Ubuntu wykorzystuje deb jako format pakowania aplikacji. To bardzo popularny w linuxowym świecie format, wykorzystywany również w Mint czy Debianie. Będzie on nadal obsługiwany w Ubuntu, ale system ten zyska obsługę również formatu snap. W razie wątpliwości: aplikacje z obu paczek będą mogły bezproblemowo współistnieć na komputerze użytkownika.

Snap ma być kolejnym krokiem do unifikacji struktury Ubuntu na wszystkich rodzajach urządzeń, na jakich może być instalowany (PC, serwery, telefony, urządzenia IoT). Do ich pakowania wykorzystywane jest narzędzie Snapcraft, które pakuje do snapa aplikację i jej zależności i pozwala deweloperom na wysyłanie inkrementalnych aplikacji poprzez repozytorium, takie jak sklep z aplikacjami. Snap, w przeciwieństwie do deba, są izolowane od reszty systemu operacyjnego, a więc przynajmniej teoretycznie, infekcja aplikacji złośliwym oprogramowaniem ma być niegroźna.

Snap jest pisany z myślą o wykorzystywanym w Ubuntu 16.04 środowisku Unity7, ale aplikacje z niego pochodzące mają działać też w innych środowiskach, w tym Unity8, KDE, XFCE, Cinnamon, MATE czy LXDE.

0
Źródło: canonical
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.