Rynek PC: tak źle nie było od 2007 roku

Sprzedaż komputerów osobistych ponownie w dół.

Według Gartnera w pierwszym kwartale bieżącego roku na rynek wprowadzono 64,8 miliona komputerów osobistych, a to oznacza 9,6-procentowy spadek względem analogicznego kwartału rok temu i szósty z kolei spadek sprzedaży. To pierwszy kwartał od 2007 roku, gdy sprzedaż pecetów zmalała poniżej 65 milionów sztuk.

Najlepsze wyniki odnotowały Lenovo, HP, Dell, Asus i Apple, z czego tylko Asus i Apple odnotowały wzrosty (odpowiednio, 1,5- i 1-procentowy), a HP odnotował spadek aż 9-procentowy.

Badania IDC są jeszcze bardziej pesymistyczne, aczkolwiek te nie uwzględniają komputerów hybrydowych, a więc takich transformujących się w tablet. Zdaniem tej firmy na rynek wprowadzono 60,6 miliona komputerów osobistych, co oznacza 11,5-procentowy spadek względem analogicznego kwartału rok temu.

Zdaniem IDC, spadki wynikają ze słabego popytu, powolnego przyjmowania się Windows 10 w firmach i z niepewnej sytuacji finansowo-gospodarczej na wielu rynkach, a także, ponownie zdaniem IDC, ze zbyt mocnej pozycji amerykańskiego dolara.