Tak, to prawda, aplikacje z Linuxa zadziałają na Windows 10

Microsoft zapowiedział na konferencji Build 2016, że wraz z letnią aktualizacją dla Windows 10 do jego systemu trafi Bash, a więc konsola linuxowa i środowisko. Modułem tym zajmie się firma Canonical przy współpracy z gigantem z Redmond, a całość daje zupełnie nowe możliwości.

Umieszczenie Basha w Windows 10 to ukłon Microsoftu w stronę programistów, którzy są biegli w pisaniu skryptów używając tej konsoli i środowiska. Bash to jednak całe środowisko uruchomieniowe i przy niewielkim wysiłku, jak odkrył redditowiec o pseudonimie w2qw. Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu środowiska X Server i wpisaniu komendy „DISPLAY=:0 firefox” wszystko już działało.

Jak zaznacza odkrywca, wydajność aplikacji jest niższa niż w przypadku natywnego Linuxa z uwagi na to, że aplikacja Bash działa w trybie serwerowym, ale udało się na tym uruchomić nawet Xfce, czyli całe środowisko z interfejsem, wykorzystywane w wielu linuxowych dystrybucjach.

0
Źródło: reddit
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.