Ubuntu 16.04 – premiera już dziś!

Canonical właśnie jest w trakcie publikowania nowej wersji Ubuntu, tradycyjnie oznaczonej numerem wersji symbolizującym jego datę premiery. Kwiecień 2016 roku ma dać nam najlepszy system w historii firmy Canonical.

Ubuntu 16.04 z gałęzi LTS, a więc tej wyjątkowo stabilnej i dopracowanej, to przede wszystkim nowy format dla aplikacji o nazwie snap, który ma istnieć równolegle do obsługi paczek deb i zapewne w dalekiej przyszłości go całkowicie zastąpić. To jednak jedyna, choć bardzo istotna zmiana, jaką dostrzegą wszyscy użytkownicy tego systemu. Reszta przyda się przede wszystkim bardziej zaawansowanym użytkownikom.

A do tej reszty należeć będą hyperwizor LCD z OpenStack Mitaka, obsługa systemów IBM Z i LinuxONE, przebudowana architektura systemu dzięki czemu w przyszłości ma on, tak jak Windows, działać na dowolnym formacie urządzeń, od IoT, przez telefony aż po desktopy i serwery, a także obsługa ZFS i CephFS dla korporacyjnych rozwiązań chmurowych.

System pojawi się w module automatycznej aktualizacji dopiero w lipcu bieżącego roku, by dać użytkownikom pewność, że jego nowa wersja jest w pełni stabilna i bezawaryjna. Osoby, które nie chcą czekać, powinny otworzyć wiersz poleceń i wpisać sudo update-manager -d .

0
Źródło: canonical
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.