Wyszukiwarki internetowe właśnie przestały istnieć

Wszystko rozbija się o definicję wyszukiwarki. Według polityków unijnych, wyszukiwarka to narzędzie które przeszukuje i indeksuje wszystkie strony internetowe. Żaden z powyższych produktów (bo przecież nie wyszukiwarek) tego nie robi, omijając szerokim łukiem chociażby strony dostępne w sieci Tor, czy podstrony wyłączone z indeksowania „na mocy” pliku robots.txt (to taki plik na serwerze, który wskazuje botom wyszukiwarki, których podstron nie warto indeksować).

Do tego każda wyszukiwarka, której właściciel respektuje Prawo do Bycia Zapomnianym (Right to Be Forgotten) – przepis wprowadzony przez UE, również przestaje być wyszukiwarką według definicji Unii Europejskiej.

Co więc jest wyszukiwarkę internetową według naszych unijnych polityków?

Wyszukiwarka sieciowa to usługa cyfrowa, która pozwala użytkownikom na wyszukiwanie informacji na zasadniczo wszystkich stronach internetowych, na ich geograficznym podzbiorze, na stronach w konkretnym języku, na podstawie kwerendy na dowolny temat w formie słowa kluczowego, frazy, lub innej formy wejściowej (input).

Fraza „zasadniczo wszystkich stronach internetowych” według ekspertów dyskwalifikuje wszystkie obecne wyszukiwarki internetowe. Opracowanie tej definicji zajęło 2 lata.