Zniszczony przez ISIS łuk rzymski odbudowany dzięki drukowi 3D

W październiku ubiegłego roku ISIS wysadziło w powietrze liczący ponad 2000 lat łuk rzymski z Palmyry w Syrii. Teraz, dzięki najnowszej technologii druku 3D zabytek został odbudowany i będzie "podróżował" do różnych krajów świata.

Wczoraj na placu Trafalgar w Londynie stanęła wierna, 5,5-metrowa replika łuku rzymskiego, który w ubiegłym roku został zniszczony w Palmyrze. Nie wspominalibyśmy o tym, gdyby nie fakt, że został on wykonany w nietypowej dla architektury technologii druku 3D. 12-tonowa konstrukcja została wykonana z egipskiego marmuru przez Instytut Archeologii Cyfrowej. Projektując łuk inżynierowie instytutu oparli się na zdjęciach oryginalnej budowli, by stworzyć z nich następnie trójwymiarowy model.

Uważamy, że dzieło odbudowy jest gestem przyjaźni i solidarności z ludźmi w rejonach objętych konfliktem – ludzi, z którymi łączy nas wspólna historia reprezentowana przez artefakty i zabytki. Będziemy dążyć do ich ochrony i zachowania” – powiedział dyrektor Instytutu Archeologii Cyfrowej, Roger Michell.

Łuk będzie podróżował po całym świecie. Po Londynie ma trafić m.in. do Nowego Jorku. Wątpliwe jest jednak, by kiedykolwiek ponownie stanął na miejscu oryginału.

Źródło: theverge.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.