ASUS ZenBo – domowy robot

Chodzi, rozmawia, kontroluje dom.

Podczas targów Computex Asus zaprezentował nie tylko urządzenia, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. ZenBo to robot, który ma być połączeniem robotycznej niańki dla dzieci, asystenta osób starszych i pomocnikiem kontrolującej inteligentne, domowe sprzęty. Pełny potencjał maszyny ujawnią dopiero programiści, dla których przygotowano otwarty zestaw SDK. Póki co z prezentacji Asusa wynika, że robot potrafi samodzielnie się poruszać lub na komendę podążać za domownikiem. „Twarz” robota jest tak naprawdę ekranem dotykowym, z którego także można korzystać, choć docelowo najwygodniejszą formą kontroli urządzenia mają być komendy głosowe.

Dzięki integracji z kalendarzem ZenBo przypomni o nadchodzących wydarzeniach. Równie dobrze będziemy mogli połączyć robota z różnymi inteligentnymi akcesoriami np. oświetleniem, smart TV, klimatyzacją. ZenBo potrafi także robić zdjęcia, czytać bajki z wbudowanej biblioteki, rozpoznawać domowników dzięki wbudowanej kamerze, tańczyć z dziećmi, przeprowadzać wideokonferencje, a także wysyłać wiadomości ratunkowe, gdy któryś z domowników zemdleje.

Sympatycznego robota będzie można nabyć za niezbyt wygórowaną cenę 599 dolarów. Data premiery urządzenia nie została podana.