Cortex A-73 i Mali-G71 – ARM prezentuje nowy arsenał

Firma ARM, podczas trwających właśnie targów Computex 2016 zaprezentowała układ Cortex-A73 i jednostkę graficzną Mali-G71. O

Cortex-A73 ma być o 30% szybszy niż A72. Procesor wykonano w technologii 10nm, rzecz jasna w litografii FinFET, dzięki czemu cały układ zajmuje 0,65 mm2. W połączeniu z Mali-G71, który natywnie obsługiwać ma rozdzielczość 4K, przy częstotliwości odświeżania obrazu na poziomie 120Hz daje to naprawdę bardzo mocną kombinację, która maksimum swoich możliwości pokaże w renderowaniu nadchodzących środowisk VR w Daydream VR. Mali-G71 ma być o 50% szybszy i 20% bardziej energooszczędny od swojego poprzednika – Mali-T880. ARM zapewnia, że ich nowy układ graficzny jest w stanie renderować grafikę z opóźnieniem 4ms, a do tego został wyposażony w 32 shader cores – dwukrotnie więcej niż miało to miejsce w przypadku Mali-T880.

ARM pochwalił się także, że licencje na produkcje nowych układów mają już u siebie tacy producenci jak MediaTek, Huawei i kilku innych, którzy już niedługo zaczną testować pierwsze prototypy smartfonów wykorzystujących najnowsze rozwiązania firmy ARM. Telefony z nowymi układami trafią do sprzedaży prawdopodobnie w przyszłym roku.