Edward Snowden ostrzega przed Google Allo

Edward Snowden, człowiek który ujawnił całemu Światu skalę inwigilacji internautów przez amerykańską agencję NSA ostrzega przed używaniem komunikatora Google Allo, zaprezentowanego podczas konferencji Google I/O 2016. Powód? Brak domyślnego szyfrowania wiadomości w aplikacji.

Snowden krytykuje komunikator Allo za brak domyślnego szyfrowania typu end-to-end w aplikacji. Co prawda Allo zezwala na tworzenie prywatnych konwersacji, ale nie jest to ustawienie domyślne – jeśli chcemy rozpocząć szyfrowaną rozmowę, musimy wyraźnie zaznaczyć, że chcemy skorzystać z tej opcji.

Powodem takiego rozwiązania, zastosowanego przez Google, są inteligentne podpowiedzi oferowane w Allo, oparte na maszynowym uczeniu się samej aplikacji – jeśli chcemy żeby Allo „pisało za nas” musimy pozwolić komunikatorowi na dostęp do naszej pełnej korespodencji, w celu jej analizy. A to już oczywiście prywatne nie jest. Snowden obawia się, że takie rozwiązanie zainteresuje służby bezpieczeństwa, które również będą chciały analizować rozmowy prowadzone przez użytkowników Allo.

Użytkownicy sami będą musieli zdecydować, czy chcą korzystać z inteligentnego asystenta podczas prowadzenia rozmów ze zjamomymi, czy wolą jednak, aby ich konwersacje w Sieci były w pełni szyfrowane.

0
Źródło: CNET
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.