Już w tym roku Google Chrome będzie blokować Flash

Powolna agonia technologii Flash odbywa się już na naszych oczach od kilku lat. Wygląda na to, że Google postanowiło trochę ten proces przyśpieszyć.

Jak ogłosiło Google, w czwartym kwartale tego roku HTML5 ma być domyślnym standardem wykorzystywanym przez przeglądarkę Chrome. Dopiero gdy okaże się, że do prawidłowego wyświetlenia strony konieczne jest jednak wykorzystanie technologii Flash, przeglądarka zapyta użytkownika, czy zgadza się na jej wykorzystanie.

W praktyce oznacza to, że Flash nie znika jeszcze tak zupełnie z przeglądarki Google – jego obsługa przez Chrome nadal będzie możliwa, choć domyślnie wyłączona. Dopiero wyraźne życzenie użytkownika na konkretnej stronie lub zmiana ustawień przeglądarki mogą to zmienić.

Co ciekawe, Google zrobi jednak wyjątek dla 10 najważniejszych stron wykorzystujących technologię Flash – w ich przypadku nie będzie mowy o jakimś pytaniu się o zgodę, lecz wszystko działać będzie „po staremu”. Na czele tej listy znajduje się zresztą YouTube, co w dużej mierze tłumaczy spolegliwość Google w tej kwestii.

Pełna lista 10 wyróżnionych stron obejmuje:

  1. YouTube.com
  2. Facebook.com
  3. Yahoo.com
  4. VK.com
  5. Live.com
  6. Yandex.ru
  7. OK.ru
  8. Twitch.tv
  9. Amazon.com
  10. Mail.ru

Cóż, jeśli ktoś „siedzi głównie na fejsie i przegląda jutuba”, to może nawet nie zauważyć różnicy…

0
Źródło: Cnet.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.