Mrugnij, by nagrać film własnym okiem

Znane do tej pory prace w zakresie unowocześnienia soczewek kontaktowych polegały na zwiększeniu zakresu widzialności czy też wykorzystania ich w projekcji rozszerzonej rzeczywistości. Sony jako pierwsze chce dodać im także bardziej przydatną funkcję.

Opatentowany przez Sony pomysł zakłada wyposażenie soczewki w kamerę pozwalającą na nagrywanie filmów i wykonywanie zdjęć. Aparat miałby posiadać stabilizację obrazu, a także oferować regulację głębi ostrości oraz zoom. W soczewce znalazłoby się także miejsce na moduł bezprzewodowy oraz pamięć wewnętrzną.

Oczywiście w grę nie wchodzi żaden akumulator – czujniki piezoelektryczne przekształcałyby ruch oka w energię. Samo sterowanie aparatem odbywałoby się poprzez odpowiednie mrugnięcie. Na ten moment brzmi to jeszcze zbyt futurystycznie, ale w ciągu kilku lub kilkunastu lat na rynku zaczną pojawiać się podobne rozwiązania. Z jednej strony taka soczewka wyeliminowałaby potrzebę noszenia ze sobą dodatkowego sprzętu, z drugiej jednak trudno nie wzdrygnąć się na myśl o przyszłości, w której z każdej strony będziemy mogli być inwigilowani.

0
Źródło: Cnet.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.