Tego robota będziesz mógł połknąć

Pierwsze prace nad miniaturowym robotem, który będzie potrafił samodzielnie się złożyć i rozłożyć rozpoczęły się w 2014 roku. Teraz, dzięki zaangażowaniu naukowców z MIT, Uniwersytetu Sheffield i tokijskiemu Instytutowi Technologii udało się uczynić znaczny postęp.

W porównaniu do poprzedniej wersji robot Origami ma mniej nacięć i bardziej sztywną konstrukcję. Dodano mu także płetwy, które ułatwiają przemieszczanie się w płynach ludzkiego ciała. Robot jest na tyle mały, że złożony na płasko może być zamknięty w kapsułce o standardowej wielkości. Dzięki temu pacjent nie będzie miał problemów z połknięciem mikromaszyny. Kapsułka samodzielnie rozpuści się w żołądku, a robot rozłoży do właściwej formy. Następnie za pomocą pola magnetycznego będzie mógł dotrzeć do właściwej lokalizacji w przewodzie pokarmowym, by dostarczać lekarstwo czy usunąć obiekty niepożądane np. okrągłe, płaskie baterie często połykane przez dzieci.

Teraz naukowcy starają się przygotować kolejną generację robota, która będzie wyposażona w sensory pozwalające na zdalne sterowanie, bez używania pola magnetycznego. Ciekawe kiedy doczekamy się botów mogących przeprowadzić kompleksową diagnostykę całego organizmu…

Źródło: Slashgear.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.