Władze Iraku odcinają dostęp do Internetu w całym kraju

Drugi rok z rzędu władze Iraku odcięły ludność swojego kraju od sieci internetowej. Przez trzy dni, między 5.00 a 8.00 rano nikt nie mógł korzystać z Internetu.

Jakie jest uzasadnienie takiej decyzji? Egzaminy szkolne. Wyłączenie sieci internetowej w dniu testów szkół podstawowych ma zapobiec wyciekowi pytań egzaminacyjnych, które trafiają następnie na czarny rynek i są odsprzedawane niepewnym swojej wiedzy dzieciom. Jedna z matek 12-letniego ucznia przyznała NBC News, że sama korzystała z takiej „pomocy”, by jej syn zaliczył test i trafił ostatecznie do lepszej szkoły.

Podobne praktyki dotyczą także uczniów szkół średnich- za równowartość 18 dolarów są oni w stanie kupić za pośrednictwem Facebooka pytania, które wykradane są dzień lub dwa przed egzaminem. Co ciekawe licealiści przyznają, że nie zawsze zakupione pytania pokrywają się z tymi, które obecne są później na testach. W każdym razie problem musi być spory, skoro władze Iraku zdecydowały się wyłączyć Internet także w dniu testów licealnych – 25 maja. Trudno jednak przewidzieć, czy wyłączenie sieci przez kilka godzin pomoże ukrócić nielegalny proceder…

Źródło: nbcnews.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.