Facebook, Microsoft, YouTube i Twitter idą na wojnę z hejterami

Giganci branży IT po porozumieniu z Komisją Europejską zobowiązali się do zaostrzenia swojej polityki dotyczącej obraźliwych wpisów w internecie. Już niedługo każdy "hejterski" wpis opublikowany w serwisach Facebook, YouTube, Twitter i innych będzie usuwany najpóźniej w 24 godziny po publikacji.

Vera Jourova, komisarz UE do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci w komentarzu wyjaśniła genezę obecnego porozumienia oraz jego cele:

Niedawne ataki terrorystyczne przypomniały nam o pilnej potrzebie zajęcia się problemem nielegalnego nawoływania do nienawiści w internecie — podkreśliła Vera Jourova.

Media społecznościowe należą niestety do narzędzi wykorzystywanych przez grupy terrorystyczne do radykalizowania młodych ludzi i ich rasistowskiego wykorzystywania do szerzenia przemocy i nienawiści. Porozumienie to stanowi ważny krok naprzód w celu zapewnienia, aby internet pozostał miejscem wolnego i demokratycznego wyrazu, gdzie przestrzegane są europejskie wartości i prawa

.

Nadal jednak nie wiemy, w jaki sposób firmy IT poradzą sobie z usuwaniem mowy nienawiści z kontrolowanej przez siebie przestrzeni w tak szybkim czasie. Przypomnijmy, że na przykład taki Facebook ma już ponad 1,6 miliarda użytkowników. A teraz wyobraźcie sobie, że 1% takiej liczby osób zaczyna hejtować w Sieci. W kilkudziesięciu językach na raz.

Źródło: wirtualnemedia
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.