Helikoptery Apache z nowym wsparciem w postaci drona

Po 30 latach służby, amerykańskie helikoptery AH-64E Apache otrzymały nową funkcjonalność - system MUM-T. System Manned-Unmanned Teaming pozwala pilotom śmigłowca na podgląd w czasie rzeczywistym danych udostępnianych przez bezzałogowe drony, pełniące rolę cybernetycznych skrzydłowych śmigłowca.

Nowy system testowany jest już w Afganistanie. Dzięki niemu, pilot śmigłowca, jeszcze przed startem maszyny może połączyć się z dronem oddalonym o ponad 100 kilometrów, który aktualnie znajduje się nad celem, bądź w przypadku ruchomych obiektów – podąża za nim, skontrolować sytuację i uniknąć sporej liczby niespodzianek, które zdarzają się podczas misji bojowych.

AH-64E współpracują aktualnie z dwoma modelami dronów: Army Shadow oraz Grey Eagle. Zdaje się, że wojskowi zainspirowali się rosnącą popularnością cyfrowych asystentów na rynku elektroniki użytkowej i postanowili zrobić „coś podobnego”.

Źródło: Engadget
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.