Pierwszy na świecie egzoszkielet dla dzieci

Atrofia mięśniowa jest genetyczną chorobą, na którą wciąż nie wynaleziono lekarstwa. W najcięższych przypadkach prowadzi do śmierci, w najlżejszych powoduje trwałą niepełnosprawność ruchową. Objawy rdzeniowego zaniku mięśni można jednak złagodzić rehabilitacją i fizjoterapią.

Właśnie do takich celów w Spanish National Research Council stworzono specjalny egzoszkielet. Jest on dedykowany najmłodszym pacjentom – w wieku od 3 do 14 lat -, którzy zmagają się z rdzeniowym zanikiem mięśni. Kluczowym procesem jest w tym przypadku rehabilitacja każdego mięśnia.

Opracowany egzoszkielet nie przypomina konstrukcji stosowanych przez wojsko czy przemysł – składa się bowiem z podpór teleskopowych, które będą „rosnąć” razem z dzieckiem. Silniczki w stawach zawierają czujniki rozpoznające najmniejszą intencję ruchu, a pokładowy komputer stara się odwzorować najbardziej płynny chód. Aparat waży 12 kg i wykonany jest ze stopu aluminium i tytanu. Wbudowana bateria pozwala na 5 godzin pracy. Egzoszkielet testowany jest przez trójkę dzieci z Madrytu i Barcelony. Nie wiadomo kiedy pojawi się na rynku jego finalna wersja.

Źródło: Engadget.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.