Skandal! Asus i MSI wysyłały do testów zmodyfikowane karty graficzne

Już kilka redakcji technologicznych zaobserwowało, że karty graficzne przysłane im przez obie firmy jako tak zwane próbki prasowe, mają zmodyfikowany BIOS, pozwalający im osiągnąć lepsze wyniki w testach.

Problem po raz pierwszy zgłosił Damien Triolet, redaktor testujący karty graficzne dla portalu Hardware.fr. Później potwierdziła go jednak inna redakcja technologiczna – TechPowerUP.

W przypadku kart testowanych we Francji chodziło o modele MSI GTX 1080 GAMING X oraz Asus GTX 1070 STRIX. Co ciekawe, „podkręcenie” próbek prasowych w stosunku do produktów sprzedawanych w sklepach okazało się bardzo nieznaczne. Delikatnie podwyższone taktowanie pozwalało im na osiągnięcie w benchmarkach wyników lepszych o zaledwie 1%, może nieco więcej. Można się zatem zastanawiać, czy oszustwo w ogóle było tego warte, ale być może chodziło także o ogólne sprawdzenie, czy tego typu „przekręt” może się udać.

Na szczęście się nie udał. I nie był to pierwszy przypadek oszukiwania w testach, dokonany przez producentów kart graficznych, ale także procesorów, dysków twardych czy nawet… samochodów (słynna afera z silnikami Volkswagena). I pewnie niestety także nie ostatni…

0
Źródło: hardware.fr, techpowerup.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.