Ubuntu porzuci 32-bitowe procesory?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że posiadacze 32-bitowych procesorów nie będą mogli uaktualnić Ubuntu do wersji 18.04. Powód? Tworzenie 32-bitowej wersji kosztuje, a coraz mniej osób posiada tak stare procesory.

Mimo iż 64-bitowe procesory konsumenckie są dostępne na rynku od wielu, wielu lat i są dziś powszechne, to mało który twórca systemów operacyjnych zdecydował się porzucić architekturę 32-bitową. Wygląda na to, że jedną z pierwszych firm, która uczyni ten krok, będzie Canonical. Firma poważnie rozważa odpuszczenie sobie 32-bitowej wersji Ubuntu 18.04, które miałoby wyjść w kwietniu 2018 roku.

Powodem są koszty tworzenia i utrzymania osobnej wersji systemu. Nie tylko chodzi tu o samo jego przygotowanie, ale również rozwijanie i łatanie, a także usuwanie luk w zabezpieczeniach. 32-bitowe procesory nie są już obsługiwane przez Dockera, ZFS a nawet Google Chrome.

Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

0
Źródło: phoronix
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.