W całym kraju wyłączyli Facebooka

Wcześniej w tym miesiącu władze Algierii aresztowały kilka osób zamieszanych w wyciek egzaminów maturalnych - wśród nich znajdowały się osoby z krajowych biur edukacji, które opublikowały testy na portalach społecznościowych.

Skutek wycieku jest oczywisty – ponad 550 tysięcy licealistów musi powtórzyć egzamin maturalny. To zaś wiąże się nie tylko z dodatkowym stresem dla uczniów, ale też z podwójnymi kosztami oświaty. By zapobiec kolejnemu skandalowi władze Algierii postanowiły podążyć drogą, którą wskazały inne kraje m.in. władze Iraku w ubiegłym miesiącu.

Na czas egzaminów mieszkańcy Algierii nie będą mogli korzystać z Facebooka, Twittera oraz innych mediów społecznościowych. Dostęp do usług sieci 3G także zostanie tymczasowo ograniczony.

Takie inicjatywy zawsze budzą spore kontrowersje. Ograniczanie komunikacji w czasach kryzysu i blokowanie przepływu informacji może narobić więcej szkody niż pożytku. Przyczyna problemu powinna być rozwiązana bezpośrednio, bez ingerencji w codzienne życie zwykłych obywateli.

0
Źródło: TheNextweb.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.