Włamanie przez e-papierosa i ładowarkę USB? To możliwe

G DATA dostrzega znacznie większe ryzyko w atakach przez port USB, gdzie z pozoru bezpieczny pendrive po podłączeniu do komputera, może zalogować się jako klawiatura, by obejść zabezpieczenia antywirusowe.

Już w 2014 roku G DATA opracowała rozwiązanie G DATA USB Keyboard Guard, uniemożliwiające realizację ataków przez zainfekowane nośniki USB. Jest to technologia dostępna we wszystkich systemach bezpieczeństwa G DATA. Producent dostarcza użytkownikom wskazówek w jaki sposób chronić urządzenia mobilne i komputery.

W praktyce nie zaobserwowaliśmy jeszcze żadnych poważnych infekcji lub kradzieży danych realizowanych za pośrednictwem zmanipulowanych ładowarek lub e-papierosów. Ataki przeprowadzane za pośrednictwem USB odbywają się w publicznych miejscach, takich jak np. lotniska lub są nakierowane na określone grupy odbiorców. — mówi Łukasz Nowatkowski – Dyrektor IT, G DATA Software. Prewencyjna ochrona przeciwko tego typu zagrożeniom jest łatwa i polega na przestrzeganiu prostych zasad i wykorzystywaniu technologii, takich jak USB Keyboard Guard.